piątek, 29 listopada 2013

Malchus - zespół metalowy, religijny

Malchus to zespół grający chrześcijańską muzykę metalową, często określaną jako melodyjny progresywny metal.
   Zespół rozpoczął swoją działalność z inicjatywy Radka Sołka w maju 2004 roku w Przeworsku, niewielkim mieście w województwie podkarpackim. Początkowo kapelę tworzyli: Radosław „Radii” Sołek 
- gitara oraz wokal, Michał „Miki/Vice” Kogut - gitara basowa, Piotr „Picia” Saczek – perkusja. Przez dwa lata grupa działała jedynie w obrębie rodzinnego miasta. 
   W styczniu 2006 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Przeworsku nagrana została pierwsza płyta zatytułowana „Memento Mori”, na której partie drugiej gitary zarejestrował Paweł „Młody” Tumiel. Muzyka, która się znalazła na tej płycie oscylowała wokół punk-rocka. W połowie 2006 roku zespół opuścili Piotr Saczek i Paweł Tumiel. Mimo pewnych kłopotów, zespół w dalszym ciągu grał na koncertach i tworzył nową muzykę Na początku 2007 roku nagrane zostaje drugie demo „Dies Irae”. Był to przełomowy moment w historii zespołu. Grupa zmieniła stylistykę wykonywanej muzyki na Death/Unblack, a proste, mało skomplikowane kompozycje zastąpiły utwory muzycznie bardziej wyrafinowane. W czerwcu 2007 roku do zespołu dołączył klawiszowiec - Dominik Dudek. Wzbogacił on muzykę o klimatyczne, spokojne tło i ciekawe partie solowe.

   W 2008 roku już w nowym składzie nagrane zostało trzecie demo „Ecce Homo”. Po nagraniu tej płyty do zespołu dołączyli: drugi gitarzysta Cezary Kubicki i perkusista Krzysztof Kawa. Jesienią 2008 roku Malchus po raz pierwszy nagrał płytę „Discite Omnis Malchus” w profesjonalnym studio nagraniowym Studio Chinook w Dębicy. Niedługo po tym zespół opuścił Krzysztof Kawa, a jego miejsce zajął Marcin „Mały” Brożbar. W takim składzie (Radii, Miki, Dudek, Czarek, Mały) zespół zagrał wiele koncertów na lokalnych scenach.
   W marcu 2009 roku nagrana została długogrająca płyta „Didymos”. Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia był Miki. Niestety zaraz po nagraniach kapelę opuścili Miki Kogut i Czarek Kubicki. Ich miejsca zajęli Wojciech „Kumar” Jarosz oraz Marcin „Martens” Miziołek.  W tym czasie Malchusa zauważył wydawca z antypodów. Płyta „Didymos” została wydana przez australijski SOUNDMASS i znalazła się w sklepach muzycznych wielu krajów europejskich, USA i Japonii. Okładkę do tej płyty zaprojektował czeski przyjaciel Radka Sołka - Radim Scholaster. Premiera płyty miała miejsce 21 maja 2010 roku. W tym samym czasie współpracę z zespołem nawiązał przemyski działacz kulturalny - Artur Momot. Pomógł w promocji zespołu oraz organizacji wielu koncertów. Między innymi dzięki Arturowi, Malchus mógł wziąć udział we wspólnej trasie koncertowej po Podkarpaciu z zespołem Frontside. 
Utwory Malchusa pojawiały się w undergroundowych rozgłośniach radiowych nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Zespół miał także możliwość zaprezentować się w telewizji regionalnej w programie „Projekt Studio” oraz na antenie Radia Rzeszów w audycji Jerzego Szlachty „Rock Radio”.  W połowie listopada, po 3 latach współpracy, zespół opuszcza Dominik Dudek. Jego miejsce zajmuje Tomasz Rosół. Do Malchus dołącza również Artur „Czosnek” Czesnak, który odpowiada za czyste wokale oraz krzyki, a także Paweł „Pablo” Tumiel - nowy gitarzysta. 
   W lutym z zespołu odchodzi Artur „Czosnek” Czesnak.
   Po dwóch miesiącach prób w świeżym składzie, w nowej sali, zespół przygotowuje się do nagrań nowej płyty. Tym razem Malchus stawia na mniej rozbudowane, krótsze utwory. Od 18 marca do 6 kwietnia trwają nagrania „Caput Mundi” - tradycyjnie w dębickim studiu Chinook, pod czujnym uchem Krzysztofa Godyckiego. Na krążku pojawia się 7 utworów o całkowitym czasie trwania około 30 minut. Po raz pierwszy zespół dostaje zamówienie na piosenkę - klientem jest Amerykanin, Sean Bayley, będący zarazem autorem tekstu do utworu „Stripped of the World”. Ma on zostać umieszczony na kompilacji metalowej Drogi Krzyżowej, której twórcą jest właśnie Sean. „Caput Mundi” zostaje wydane 25 maja 2011 przez Studio Katolik.
Pozdro KaSiA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz